Paluch koślawy jest to medyczne określenie potocznego halluksa. Haluks jest to deformacja układu stawowo-więzadłowego dużego palca stopy. Haluksy rozwijają się powoli, dlatego mało kto jest w stanie na czas szybko zareagować.
Haluksy — pierwsze oznaki
Haluksy możemy zauważyć gołym okiem, kiedy nasz palec zaczyna nienaturalnie „skręcać do środka”, a w miejscu torebki stawowej pojawia się lekkie zaczerwienienie. Zazwyczaj na powstanie halluksów mają wpływ dwa czynniki:
– zmiany patologiczne wynikające z noszenia zbyt ciasnego obuwia,
– predyspozycje genetyczne,
Haluksy — leczenie
Leczenie haluksów nie jest koniecznością, ale bywa tak, że zwyrodnienie jest na tyle duże, że powoduje uciążliwy ból oraz dyskomfort na tyle duży, że decydujemy się na leczenie. Leczenie haluksów odbywa się zazwyczaj dwoma metodami:
– prostowanie palca: nosi się wtedy na noc aparat korekcyjny na haluksy, a w ciągu dnia kliny żelowe, które umieszcza się pomiędzy dużym palcem a palcem drugim.
– leczenie operacyjne.
Obydwie metody są skuteczne, różni je jedynie czas, jaki trzeba poświęcić na pełny efekt. Warto jest na pewno zwrócić uwagę, że aparat korekcyjny na haluksy może nosić każdy, natomiast na zabieg należy trochę poczekać.